Autonómia vagy kohézió - vezetői kihívások lapos szervezetekben
Képzelj el egy szervezetet, ahol nemrég szervezeti szinten felmérték a folyamatokat. Minden szakaszhoz tisztán hozzá rendeltek egy-egy felelőst, aki az adott részterületért felel. Mindenki tudta a saját részfeladatait. Azonban már a felmérés is rávilágított arra, hogy hiányzik a fő folyamatok feletti összhang.
Az információk nem áramlanak hatékonyan, a részterületek nem kommunikálnak a munkafolyamatok során, és nincsenek meg azok a központi szerepkörök, akik biztosítanák az egyes folyamatok összefogását. A folyamatok mentén keletkező szakmai konfliktusok mind a felsővezető felé áramlanak.
A szervezet lapos struktúrában működött, ami a rugalmas működésen kívül elviekben biztosította a közvetlen kommunikációt, az autonómiát, a döntési rugalmasságot. A szakterületi vezetők szívesen vállalták a felelősséget a saját területükön, ám ezzel egyidejűleg nem alakult ki az a közös felelősségvállalás, amellyel egy egységesebb, összetartóbb szervezet jöhetett volna létre. Vajon a szakterületi vezetők milyen szervezeti célokat követnek és mi abból a saját ambíciójuk egy-egy konfliktus esetén?
A szakterületi vezetőknek fontos volt a vezetővel való szoros kapcsolat, és idegenkedtek attól, hogy egy új, irányító szerep kerüljön beépítésre. Mindenki felelősséget vállalt a saját területéért, azonban a szervezetből hiányzott az az együttműködési készség, amire szükség lett volna a működés kohéziójának megteremtéséhez.
A felsővezető mindennapjait az ad-hoc jellegű konfliktusok megoldása emésztette fel. Tudta, hogy a jelenlegi folyamatok ebben a formában nem viszik előre a szervezetet, de nem talált megoldást, amely összehangolná az autonómia igényét a hatékony együttműködéssel.
Elgondolkodtató kérdés, hogy mit ad a szervezetnek ebben a formában az aktuális lapos struktúra, ha az már akadályozza a szervezet működését? Illetve az, hogy hogyan lehetne biztosítani, hogy az egyes területeken az együttműködés fokozódjon a közös célok mentén?
Célok, vezetés, struktúra, működés, kultúra és technológia összhangjának megteremtése. Vajon honnan lenne érdemes elindulni a fejlesztéseknél? Mire ad lehetőséget az idő, a meglevő normák, vezetői szemlélet, a jelenlegi működés, a szervezet érettsége és változási képessége?
Szupervíziós kérdések
Milyen szervezeti struktúrában működtök, most és miben látod az elakadásokat?
Milyen szervezeti sajátosságok formálják a folyamataitokat?
Hogyan kapcsolódnak az egyes szervezeti egységek a célokhoz, milyen a szervezeti összhang?
www.cservenyidora.hu