Összetartó fejlesztések

2024.11.10

Elgondolkodtál már azon, hogy a szervezetedben futó fejlesztések valóban összhangban vannak-e a stratégiai célokkal? Mi alapján mondod azt, hogy egy projekt sikeres volt, hogy valódi változást hozott?


Amikor egy szervezet úgy dönt, hogy magasabb fejlettségi szintre lép – legyen az egy új ERP vagy BI-rendszer bevezetése –, sokkal többről szól, mint pusztán technológiai újításokról. A valódi kérdés az, hogy ezek a fejlesztések mennyire járulnak hozzá a hosszú távú szervezeti célokhoz, és hogyan formálják át a szervezet működését.


Képzeld el, hogy sikeresen automatizálod a folyamataidat, láthatóvá válnak a napi adatok, és ezek lassan egy vezetői információs rendszer részévé válnak. A rendszer pontosan közvetíti feléd az információkat – majd jön a következő kérdés: mit kezdesz velük?
Vajon a szervezet képes szembenézni a valós működési adatokkal? Hogyan változtatja meg a vezetői döntéshozatalt az, ha láthatóvá válnak a komplex működési információk? És talán még fontosabb: kinek lesznek láthatók ezek a szervezeti szintű információk.

 
Ezért érdemes feltenni azt a kérdést, hogy készen áll-e a szervezet arra, hogy objektív adatok, információk alapján döntsön? Mit kezd azzal a változással, amit ezek az új rendszerek hoznak magukkal?

 
Az ERP, BI-rendszerek önmagukban nem oldanak meg problémákat – az általuk létrehozott működési mód és információ az érték. A kérdés, hogy mindezt hogyan tudjuk használni a szervezet fejlődése érdekében.

 
A szervezetek számára a technológiai fejlesztés az első lépés, jóval nehezebb fellépni arra az érettségre, hogy azokat jól is használják. A szervezetek jellemzően arra koncentrálnak, hogy a működés mentén jól rögzítsék az adatokat, egyfajta evolúció, hogy azokból a vezetés számára hasznos válaszok szülessenek.

 
Sokszor látjuk, hogy a stratégiaalkotás, a folyamatmenedzsment, a kontrolling és a kockázatelemzés egymástól függetlenül működnek, pedig ahhoz, hogy szervezeti szintű megoldások szülessenek, elengedhetetlen a területek összehangolása. Hiszen csak együtt képesek támogatni a stratégia megvalósítását.

 
Aztán mikor már adott az együttműködés mentén a komplex információ, jön a felismerés: "Milyen stratégiát?" Ekkor már valós információk vannak a szervezet működéséről.
Az adatvezérelt stratégiaalkotás, monitoring,kockázatelemzés és változáskövetés egy új, magasabb szintű szervezeti érettséget tesz lehetővé. A PDCA-ciklusra épített ERP és BI nem csupán technológiai megoldás, hanem lehetőség egy új típusú vezetési kultúra kialakítására.

 
A fejlesztések magával hozzák azokat a kérdéseket, hogy milyen új vezetési kultúrát kell kialakítani, hogyan kell változnia a folyamatoknak, hatásköröknek, információáramlásnak. És valószínűlek a stratégiát sem hagyják érintetlenül. Ezek a rendszerek valójában újfajta gondolkodást igényelnek. Vezetési és szervezeti kultúrában egyaránt.


Amikor a változási folyamatot tervezzük, ezeket a kérdéseket is érdemes végig gondolni.


www.cservenyidora.hu