Vezetői tükör - mi tart vissza a radikális változástól?
Vezetőként talán már találkoztál azzal az érzéssel, amikor minden eszköz és tudás a kezedben van, azonban mégsem mozdul előre a szervezet. Lehet, hogy a folyamatok javításán dolgozol, mégis ugyanazok a problémák bukkannak fel újra és újra. Ilyenkor van szükség egy más jellegű változásra – egy olyan fordulatra, amely túlmutat az ismert kereteken, és alapjaiban formálja át a működést.
Amikor a szervezet meglevő működésén, struktúrákon és szabályokon változtat, azt elsőfokú változásnak hívjuk. Tulajdonképpen javítjuk, finomhangoljuk, optimalizáljuk a szervezet működését. Ezzel szemben a másodfokú változás mélyebb, radikálisabb változási folyamatot jelent. Ilyenkor nemcsak egy-egy probléma megoldásáról van szó, hanem az egész rendszer újragondolásáról. Megkérdőjelezi a korábbi paradigmákat, és új perspektívákat hoz a látótérbe. A kérdés, hogy melyiknek a befogadására leszel nyitott. Visszafelé vagy előre mozdulsz?
A másodfokú változás félelmetes lehet, hiszen az eddig jól bevált stratégiák elengedését és új utak keresését igényli. Ez különösen igaz, amikor a szervezeti kultúra mély mintázatait kell átalakítani, vagy amikor saját vezetői működésed kerül reflektorfénybe, esetleg új és ismeretlen fejlődési terepre kell lépnetek.
A szupervízió teret ad annak, hogy meglásd a mélyebb mintázatokat és azonosítsd azokat az akadályokat, amelyek gátolják a fejlődést. Nem csupán problémamegoldásra fókuszál, hanem arra, hogy megértsd az elakadások valódi okait és azt, hogy milyen rendszerszintű átalakulásra van szükség.
Te vezetőként mennyire vagy nyitott a merőben új irányokra? Mi az, ami hozzá köt a jelenlegi rendszerhez? A szupervízió nem abban támogat, hogy megoldj egy jelenlegi problémát, hanem hogy megértsd a jelenlegi elakadások okát és azt, hogy mire van szükség az átalakuláshoz.
A másodfokú változás nem csupán a szervezetek számára jelent kihívást, hanem a vezetők egyéni fejlődése szempontjából is. Vajon hogyan kell újra rendezned a döntési prioritásaidat? Te magad hogyan kezeled az új helyzetből fakadó bizonytalanságot, amikor nincsenek egyértelmű válaszok? El tudod engedi a korábbi sikereidet, hogy új perspektívákban kezdjél el gondolkodni? Mennyire fognak vissza a korábbi kudarcok?
A másodfokú változás nemcsak a szervezet fejlődésének kulcsa, hanem saját vezetői utad új mérföldköve is lehet. A kérdés, hogy készen állsz-e arra, hogy ne csak vezess, hanem tanulj, újragondolj és a saját működésedet is új alapokra helyezd.
Szupervíziós kérdések
Melyek azok a vezető mintázatok, amelyek ismétlődnek, de már nem visznek előre?
Mit érzel a legnagyobb akadálynak a változáshoz?
Milyen régi sikerek vagy hitrendszerek elengedésétől tartasz?
Ha ma radikálisan máshogy cselekednél, mi lenne az első lépésed?
Hogyan tudod felkészíteni a szervezetet a kezdeti fejlődési káoszra?